...jak se z medicíny zbláznit jen částečně...

Výlet na Pleš

7. října 2008 v 23:06 | Lenjulenka |  Škola a tak podobně...
Za všeobecného veselí a veselého zívání jsme se v 7:45 sešli kupodivu všichni (!) na Smícháči. Ihned následovala soutěž o to, kdo má nejlepší svačinu - já jsem se svým jabkem a müsli-tyčinkou bohužel nemohla zabodovat :(
Poté jsme zjistili, že autobusy Pražské integrované dopravy jsou zřejmě nafukovací, protože, ač jsme stáli na samém konci zdánlivě nekonečné řady, skoro všichni jsme si sedli a dokonce jsme ani nemuseli shazovat nebohé spoluobčany ze sedadel!
Sanatorium nás uvítalo pravda hodně hnusným počasím (až morbidně přiléhavým k náplni tohoto dne), ovšem celkový dojem byl veskrze pozitivní, protože hned naproti vchodu jsme objevili obchod s potravinami. :)
Po úvodní přednášce doc. K. o specifikách onkologické anamnézy (no a na co se zeptáte, když řeknu, že mám 2 dospělé dcery...? --- jeden student mi kdysi odpověděl "neléčíte se na psychiatrii?") jsme se převlékli a zjistili, že nikdo nedisponuje fonenďákem a že předtištěný papír, co jsme dostali, jaksi obsahuje kompletní fyzikální vyšetření.. :// Řídili jsem se totiž již minulý týden vyřčenými slovy doc. K., že fonenďák mít nemusíme - že nádory si moc neposlechneme.
...a co takový pořádný, dobře rostlý kaverózní hemangiom?? :D
(pro rýpaly - já vím, výpotky, třecí šelesty po různých srůstech, meta v srdci, žbluňkání ascitu a spol.; no prostě si na ty fonenďáky nikdo nevzpomněl ;)
Ještě další zajímavé postřehy:
- terminus technicus onkologických pacientek: "brali mi spodek"
- neptat se "jste na něco alergický/á", ale vzít to trochu polopatě (pro příklad jeden pacient se prý po této otázce hluboce zamyslel a řekl: "Své ženě jsem nikdy nebyl nevěrný!")
- pacient s bronchogenním Ca se považuje za nekuřáka po týdnu abstinence

Se Zdenkem jsme obnovili náš anamnestický tým z interní propedeutiky a naklusali k první pacientce, kterou nám nabídli (bronchogenní Ca generalizovaný do skeletu - "no jen se podívejte na ten rentgen, jak to mám pojištěný!"). Paní se rozmluvila a dozvěděli jsme se všechno možné i nemožné včetně toho, jak si kožní mykózy léčila sádlem, kyselým mlékem a horským sluníčkem - a najednou byla hodina pryč, takže jsme nestihli vyšetřit vůbec nic...

Oběd byl jedlý. Tečka.

Po naplnění žaludků (to po nás chce někdo duševní aktivitu s naplno pracujícím parasympatikem?!) jsme rozebírali, co jsme zjistili, s MUDr., co se nám nepředstavil. Rázný to muž.
Zajímavé postřehy:
- po vysazení LHRH analogů lze otěhotnět prakticky ihned (příklad pacientky, která 6 týdnů po poslední injekci přišla do jiného stavu)
- hantýrka internistů: "flek na plicích" = metastáza
- hantýrka chirurgů: "dělali jsme, co jsme mohli" = probatorní laparotomie

No a pak domů. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama