...jak se z medicíny zbláznit jen částečně...

Ó klinická má blbosti!!

27. listopadu 2008 v 19:22 | Lenjulenka |  Škola a tak podobně...
Zaspala jsem, ach ano, zaspala... Spánek mi teď pomalu připadá jako vulgární slovo. Divím se, že Venca ještě nežaloval :D Ale na druhou stranu jsem opravdu o nic nepřišla (resp. o vizitu, tedy o nic).
Seminář měl být o chlopňových vadách, ale přednášející dr. z IKEMu to vzal docela zeširoka včetně historie (až jsem se divila, jaké "vynálezy" a podivné postupy raní kardiochirurgové zkoušeli, včetně implantace omenta na perikard nebo digitální komisurolýzy mitralis - ve zkratce "vrazím prst do srdce a ono se to třeba urve.."), takže se z toho rázem stal zatím nejzajímavější seminář za celou stáž. Poté jsem se dobrovolně se dvěma spolužačkami vydala na ambulanci s rozhodnutím setrvat tam co nejkratší možnou dobu. Paní dr. prohlásila, že na příjmech není nic zajímavého, ať radši jdeme na shunty. Na těch už jsem ale předtím byla, takže jsem se rozhodla zůstat - a ejhle, dosud nejlepší a nejplodnější pobyt na ambulanci, byť trochu šoková kůra. Přišel pán s plánovaným femoropopliteálním bypassem, s povrchovým defektem na jednom prstu.
"Tak mi pána kompletně vyšetřete." ---???--- Postavena tváří v tvář realitě jsem věděla akorát toliko, že bych měla začít od hlavy... Pán poctivě držel, ani nehnul brvou. Já už bych na jeho místě byla dávno za horama. Jo, karotidy tepou symetricky, bez šelestu... dvě ozvy ohraničené, zvučné, akce srdeční pravidelná. Haha. Dýchání čisté sklípkové, poklep plný jasný. PDK - nehmatná pulsace v P třísle, jinak všude.
"Vyšetřeno? No, tak napište objektivní nález." Až jsem se sama divila, kolik důvěry ve mě paní doktorka vkládá. Psala jsem každou pytlovinu, která mě napadla, ona kupodivu neměla připomínky a ještě mě donutila podepsat se pod to a navíc použít honosného titulu MUC. Fuj.
Pak koukám, koukám do zprávy z II. interny - pán má bilat. stenosu karotid cca od 40 do 60 %, tudíž by to mělo šelestit jak divé, FiS, AS je tedy těžce nepravidelná (a mě bylo divné, proč je na warfarinu...) a mitrální insuficienci (což znamená hluboký holosystolický šelest, chacháá). Středně těžká CHOPN, jemné chrůpky nad bazí vlevo. No nestačila jsem se divit.
"Vy jste nic v tom třísle nehmatala? Já to tam teda hmatám, ale distálněji už ne.." Hmmmm... Tak jsem si hmátla znova a tepalo to, tepalo... Asi by ze mě radši měl být teoretik, jinak ty pacienty všechny pozabíjím ://
Potom převaz infikované thorakotomie; držela jsem okraje rány.
"Kdyby vám bylo zle, tak řekněte." Myslela jsem, že paní doktorka mluví k pacientovi.
"To bylo na vás." Pobaveně jsem zvedla obočí a opáčila, že jsem byla na praxi na LDNce. Nějaká ta díra do člověka mě opravdu nemůže rozhodit.
Nakonec jsem tam byla až do 12ti a ani se mi nechtělo odejít... Měla totiž přijít diabetická noha, na kterou byl přichystaný přenosný Doppler - nakonec jsem se ji ale rozhodla vyměnit za oběd, který bych v případě setrvání nestihla. Tělesná potřeba zase jednou zvítězila nad duchem.
Angio si opravdu získalo mé sympatie, docela si ho dokážu představit jako své budoucí poslání (ale ARO stále vede s výrazným náskokem - ať žijí akutní pacienti!! ).

Jinak, dennodenně jako ubohý neotrkaný čtvrťák s nulovou klinickou zkušeností zakopávat o hrozitánsky dospělé a moudré šesťáky, lízt jim do seminářů a přetlačovat se s nimi o místo na slunci na sále je vážně povznášející, byť lehce stresující zážitek. Ze starších studentů jsem vždy měla mírnou posvátnou hrůzu, ovšem konfrontace plášť to plášť a fonenďák to fonenďák, obzvláště pak trestná ulička do šatny (resp. kuchyňky, kam si vždycky naházíme na hromadu bundy a batohy) přes celou seminární místnost plnou šesťáků mě činí trapným trpaslíčkem. Třeba dnes se přednášející tak výborně komíhal, zabrán do výkladu, přímo uprostřed uličky, že bylo nemožno vystihnout ten správný moment k úniku. Pochopil bohužel až poté, co jsem všem přítomným byla pro srandu králiků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Venca Venca | 28. listopadu 2008 v 1:03 | Reagovat

no po pravdě jsme se shodli, že jste nějaký moc akční ročník...my ve čtvrťáku chodili všichni striktně na osmou :D

2 Lenjulenka Lenjulenka | 28. listopadu 2008 v 2:07 | Reagovat

jestli sis všimnul, tak jsme samé holky... holky chodívají včas (kromě mě) :D

3 Venca Venca | 28. listopadu 2008 v 18:19 | Reagovat

nevšiml, máte tam i kluky...hlavně tu černou perlu, která nám v pondělí odnesla klíče od šatny :D

4 Lenjulenka Lenjulenka | 28. listopadu 2008 v 23:16 | Reagovat

Tři, a to nám ten třetí přibyl až letos (z původního kruhu se zachoval jen jeden a to jich začínalo asi 8) :D Náááhodou, na černou perlu nám nesahej, Moses dokonce chodí i včas.

5 Venca Venca | 29. listopadu 2008 v 22:48 | Reagovat

no zajímavej týpek...v době, kdy jste vy ostatní byli na stážích, on seděl v tý komoře a na netu četl BBC :D

6 Lenjulenka Lenjulenka | 29. listopadu 2008 v 22:57 | Reagovat

vidíš..? a navíc má i celosvětový přehled :D

7 ivan ivan | 19. března 2009 v 10:27 | Reagovat

také bych se nechal od tebe vyšetřit.--

8 Lenjulenka Lenjulenka | 25. března 2009 v 23:15 | Reagovat

ivan: faaakt? :D Já od sebe teda ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama