...jak se z medicíny zbláznit jen částečně...

"Tenkrát poprvé", má ruka a písemka z kloubů (aneb Anatomie, má láska)

1. listopadu 2008 v 23:13 | Lenjulenka
Včera nastal ten slavný den - první setkání mých studentíků s pitevnou :) Jsem asi morbidní úchylák, protože anatomická pitevna je prostě MOJE místo.. pomalu mi ten formol začíná vonět :D Tak jsem se (taky) těšila a nemohlo mě rozladit ani to, že jsme měli za jediná praktika probrat všechny svaly horní končetiny plus cévy i nervy. Dobrý vtip, že? :D
Po obligátní instruktáži ("na pitevně se nejí, nepije, nekouří a vybavení se neodnáší domů, včetně částí těl") jsme vstoupili... a co na mě zpod prostěradla nekouklo? Ručka, kterou jsem si na letních pitvách pěkně vypreparovala - poznala jsem ji na první pohled: velmi alternativně uřezaný (utržený..?) pectoralis major, přervaný biceps a pronator teres, roztřepený flexor dig. spf. a tři paralelní podkožní veny (a která je sakra cephalica??)... Má práce se prostě nezapře :D No když už tedy používají mnou vypreparované struktury k další výuce, tak doufám, že aspoň naložili do lihu tu ansu subclaviu. Jsem na ni dodneška hrdá. Zvláště na to, že vydržela až do popiteváku (mí tehdejší studenti byli instruováni, že kolem mají chodit pouze po špičkách a nábožně se na ni dívat).
Po loňské zkušenosti, kdy se prof. S. spolehlivě každého zeptal na funkci serratus anterior a všichni klasicky vysypali, že je to pomocný sval inspirační (a kolikrát jsem jim to omílala; u popiteváku jsem se svíjela jak hadí žena, jak jsem se snažila vlastním tělem napovídat a nic, ach jo), jsem jim pohrozila, že použiju fyzické násilí, pokud to někdo nebude vědět. ZVEDÁ PAŽI NAD HORIZONTÁLU. ZVEDÁ PAŽI NAD HORIZONTÁLU. ZVEDÁ PAŽI NAD HORIZONTÁLU, kurňa!!
Pak jsem s potutelným úsměvem strašila názvem vagina synovialis tendinis capitis longi musculi bicipitis brachii. "Proboha, to je ještě delší, než ten sulcus tam na noze!"
:D :D
U antebrachia jsem ani strašit nemusela. To straší ve snech po těch letech i mě. Nepřehledná změť tenčích a širších, sechlých a seschlejších provázků zaručeně vyděsí každého, po kom se chce, aby je pokud možno alespoň poznal.
Ke svalům ruky jsme se ani nedostali. Díky bohu. ;) Cévu jsem jim neukázala ani jednu, o plexus brachialis se dozvěděli toliko, že existuje. A to jsem měla připravenu svoji krásnou, vtipnou (a přisprostlou) mnemotechnickou pomůcku..

Domů jsem si odnesla štos písemek na opravování a začaly se dít věci. Jen tak ze srandy jsem po nich chtěla, ať napíšou, jak se ligg. cruciata jmenují česky - a kupodivu se našli i tací, kteří neohroženě napsali, že vazy křížové. Uffff...!! Problémy se vyskytly též u ramenního kloubu, v němž někteří viděli kyčel; případně pak umisťovali tibii na loket. Na druhou stranu jsem zjistila, že fantazie mezi českými mediky rozhodně nevymřela a dozvěděla jsem se o pár nových, zajímavých názvech anatomických struktur. Obrázek kolena shora se obecně povedl (stokrát hurá a všem zúčastněným ze srdce děkuji!!) - i když by se pár surrealistů jistě našlo. Ale abych nepomlouvala - celkově kruh dopadl velmi nadprůměrně, tak se oni i já máme aspoň čím chlubit! Chytrý kruh, co víc bych si mohla přát :) Juchů!
Už se těším příští týden na pitevnu; bude dolní končetina, mlask!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kllarick kllarick | 2. listopadu 2008 v 13:04 | Reagovat

Koukám, že si v tom opravdu vyžíváš :)) Ale vazy křížové jsou fakt dobrý :|D

2 Kaša Kaša | 2. listopadu 2008 v 17:11 | Reagovat

Já chci vědět přisprostlou pomůcku na plexus brachialis!!! :-)

3 Lenjulenka Lenjulenka | 2. listopadu 2008 v 22:27 | Reagovat

Hele ty nejmenovaný, já nikoho nenutím, aby to četl, nikoho nejmenuju, nikoho neurážím - a jestli to uráží tebe, tak přesně jak jsi psal - nečti to. Jestli ti přijdu trapná a směšná, tak věz - tohle se přímo jmenuje "deníček". Na internetu se najdou daleko horší věci, než zrovna tohle - já se k dárcům těl stavím s nejvyšší úctou, ale asi bych zmagořila, kdybych si z toho občas neudělala srandu. A stejně to tu čtou převážně medici... Proti zákonu to není, mj. třeba na fóru se podobná témata rozebírají běžně.

A jinak - nepotřebuju poutat pozornost. Opravdu ne. Tohle je jenom jeden z milionu blogů; kolik lidí myslíš, že si ho najde? Dvacet?

4 Kaša Kaša | 2. listopadu 2008 v 23:20 | Reagovat

To, že tvůj blog budí takové vášně je fascinující :-). Já bych to brala jako pozitivní věc, očividně umíš vzbudit zájem :-). A nechápu, koho by mělo pohoršovat, že tu popisuješ horní končetinu...nikoho nejmenuješ ani neurážíš... to by potom měly pohoršovat i učebnice od Čiháka...nebo fakt nevím, co si tu "This blog makec me vomit" řeší za komplex.

5 kllarick kllarick | 2. listopadu 2008 v 23:48 | Reagovat

"dufam ze sa tvoj zivot uberie konecne tym spravnym smerom" :DDDD Tak co, usměrnil tě? :D Na popisování ruky zde nacházím tolik pohoršení asi jako když se podívám do atlasu ;o) Nezdá se mi, že by autorka chtěla poutat nadměrno pozornost...ví, že je tu spousta mladších mediků, co si to se zaujetím přečtou a mnoho absolventů, co rádi zavzpomínaj.  PS: Kdo je majitelem ruky? Mrtvola nebo anatomický ústav?

6 Lenjulenka Lenjulenka | 3. listopadu 2008 v 7:11 | Reagovat

Kaša: No taky by mě zajímalo, co je za tou skupinou lidí, kteří mi píšou, že je můj blog k zblití... myslím si spíš, že nějaké osobní antipatie a nevyřešené komplexy (na jejich straně ;), než obsah. Vždycky jsem byla kontroverzní postava, tak se asi musím smířit s tím, že kontroverzní bude i můj blog :)

kllarick: to víš, že mě usměrnil - do postele, spát. Ovšem zklamu ho, žaluzie nevlastním, pouze záclonu :D

A na to, kdo vlastní ruku, ti bohužel neodpovím, sama to nevím...

7 doctor doctor | 4. listopadu 2008 v 12:42 | Reagovat

rád čtu tento blog. přeji ti, abys měla dále chuť psát!

8 Lenjulenka Lenjulenka | 4. listopadu 2008 v 12:44 | Reagovat

To jsem ráda, doctore, děkuju :)

9 ivik.bublik ivik.bublik | 26. ledna 2009 v 4:57 | Reagovat

koukám to nemáš jednoduchý co? svíjela jsem se smíchy nad  popisem co dělá serratrus anerior haha a i jsem si zopákala latinu při názvu šlachy dlouhé hlavy bicepsu ;-) (teda doufám že to bylo ono haha)

10 David Olikava David Olikava | 28. září 2010 v 13:52 | Reagovat

měl bych dotaz
Co to znamená
sulcus tendinis capitis longi musculi bicipitis brachii
??? Prosím odpovězte :-(

11 Lenjulenka Lenjulenka | 28. září 2010 v 19:54 | Reagovat

Znamená to "žlábek pro šlachu dlouhé hlavy dvojhlavého svalu pažního" :)

12 Tomáš Tomáš | 7. listopadu 2012 v 6:16 | Reagovat

já to znám jako: vagina sinovialis capitis longi musculi bicipitis brachii sulci intertubercularis

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama