...jak se z medicíny zbláznit jen částečně...

Stručný návod na letní popitevák

12. dubna 2009 v 22:27 | Lenjulenka |  ANATOMIE
Tak už se nám zase blíží chvíle, kdy budeme popitevně pohovářet. Jistě jsou mnozí z vás zvědaví, čeho se mohou týkat záludné dotazy zkoušejících... Zde tedy předkládám své dosavadní zkušenosti (a prosím, pokud se vás čirou náhodou zeptají na něco, co není obsaženo v tomto pseudoseznamu, neplánujte na mě atentáty - anatomie je věda obsáhlá a možnost scucnout její podstatnou část do pár bodů omezená...).


Zopakujte svaly; znalost nervů (všechny plexy, i cervicalis!!), cév a topografie končetin je samozřejmostí! Dále si ze zimy dobře prostudujte inguinální kanál - jak jste již jistě pochopili, u všech činovníků Anatomického ústavu se těší velké oblibě.

Z nově požadovaných znalostí kraniokaudálně:
Z hlavových nervů především V. (všechny větve!), VII. a X.; vědět, kde hledat XI a XII. A samozřejmě díry na bazi lební a který čím leze. Na bazi ještě žilní splavy (topografie sinus cavernosus!), o obalech mozku vědět asi toliko, že je nějaké tentorium cerebelli apod.; hodilo by se mít i letmé ponětí o Willisově okruhu, a. labyrinthi a karotickém sifónu.

Obávaná orbita: ač jsou struktury titěrné, jsou důležité... tedy poznat nervíky (kudy lezou) a svalíky, co je čím inervováno a jak co hýbe bulbem; ggl. ciliare (proč, jak, nač - miosa/mydriasa - ad VNS, Hornerův sy), vztah a. ophtalmica a n. II.

Hlava a krk - kompletní topografie, hlavně všechny trigona a fossy, ohraničení a ukázat, co to v nich vlastně je a nejlépe ještě kam to leze, co to dělá, co to žere. Zejména zbyly-li mimické svaly, umět poznat (záludná otázka - inervace m. buccalis), žvýkací svaly, ductus parotideus, svaly krku, krční sympatikus...

V hrudníku orgány: plíce: projekce (+ pleura), otisky, pokud ty plíce nemáte rozdrbané, tak ukázat; rozdělení na segmenty by se taky někdo mohl ptát.. Co se týče srdíčka, máte teď po zkoušení, takže uchovat v paměti (včetně perikardu); topo mediastina - rozdělení, útvary. Nezapomínat na hrudní sympatikus - ggll., rr. interganglionares, r. communicans albus et griseus (ano, najdou se i tací minimalisté, kteří se na toto ptají), nn. splanchnici. Topo hrudní stěny - interkostální prostory - hlavně co, z čeho, mezi čím.

Břicho: zvenčí projekční body, proč se nechává pupek v horním pravém kvadrantu. Zevnitř komplex orgánů, zevní popis (spodní plocha jater!), cévní zásobení!!!! (za neznalost větvení truncus coeliacus a jak to je s a.mes.sup. a inf. se s oblibou vyhazuje!), BURSA OMENTALIS (jeden z nejoblíbenějších topografických útvarů), lig. hepatoduodenale (vyžádejte si pomůcku "trojnožka", pokud vám ji ještě nikdo neukázal) a vůbec extrahep. cesty žlučové... rozdělení na pars supra- a inframesocolica, pravé a levé srůstové pole, rozdíly mezi jejunem a ileem, polohy appendixu... cévní zásobení rekta... všechny břišní recessy, na jaké si jenom vzpomenete... bránice - rozdělení, díry a jejich obsah.

Retroperitoneum: poznat díry na aortě (a odlišit ji od v.cava smile), zásobení ledvin (že jsou nějaké segmenty), zásobení nadledvin (oblíbené), poznat urether, jaká má fyz. zúžení a proč, kde se s čím kříží ("voda teče pod mostem") atd. Co je tam za nervy a tak...

Co se týče malé pánve, hlavně to, co tam vidíte (vč. cév a nn.), že jsou nějaká excavatia a jak je to u chlapa a u ženské (a vědět, co to je Douglasův prostor a kudy se palpuje wink), Alcockův kanál, canalis obturatorius.. ze zimy si zopáknout for. isch. maj. et e min. a s nimi související for. supra- a infrapiriforme...

Cévy: všechny arterie kromě a. carotis interna (jenom základ - poznat na krku a na bazi, kudy leze, že je nějaký karotický sifon a k čemu je dobrý, vztahy s hlavovými nn. v sinus cavernosus, Willisův okruh, že existuje nějaká a. ophthalmica a kudy leze do orbity - a tam ji samozřejmě poznat). Jinak opravdu arterie komplet, zvlášť si dejte záležet na subclavii, a. carotis externa a tepnách v břichu. Hlavně prosím poznejte aortu; to byste se divili, že to občas někomu dělá problém.. Ze žil hlavně systém v. azygos a hemiazygos, z čeho vzniká VCI a VCS, že jsou nějaké venózní plexy v pánvi a proč jsou klinicky důležité.. Jinak poznat ty povrchové (ze zimy). Z čeho vzniká v. portae (najít, ukázat), ukázat vv. hepaticae. Portokavální anastomosy - rádi se na ně ptají a nikdo se je moc nechce učit. Nechte si taky vysvětlit fetální oběh, není to nic těžkého a leccos vám potom přijde jasnější.
Nn.: všechny plexy, hlavové nn., jak jsem již psala; VNS máte probraný = znát. Vědět, co to Cannon-Boehmův bod, krční sympat. ggll., ggl. coeliacum, ggll. aorticorenalia, ggl. mesentericum sup. et inf. + vědět, co je ansa subclavia a kde ji hledat (a nejlépe najít, zůstala-li zachována).
Lymfa: probrána... což znamená... ;) Zkoušet se může; ovšem nějaké ňoumání v detailech jsem u popiteváků ještě nezažila... Slezina; co je to cysterna chyli, jak vzniká; odtok prsu (Sorgiusova uzlina), plic a snad i ženský genitál, zejm. pokud máte ženské tělo. Též by mohl padnout dotaz, kam metastazuje ca varlete a kam může metastazovat ca žaludku (Virchowova uzlina)... Nebylo by též na škodu vědět, že jsou nějaké hluboké a povrchové inguinální uzliny. Pro extrémisty rozdělení axillárních uzlin.

Pitevní postupy:
- jak se stříhá srdce
- jak se stříhá perikard ("mercedes")
- jak se otevírá dutina břišní (pupek horní pravý kvadrant kvůli lig. teres hepatis)
- alespoň trochu vědět, jak se postupně odklápějí jednotlivé vrstvy stěny břišní při pitvě inguinálu

Klasické vychytávky, na které je velmi radno se podívat:
- a. meningea media (jaké -durální krvácení?), "očko", chorda tympani
- trigonum Pirogovi a Béclardův úhel - a co tam najdete (a pod čím!)
- fissura scalenorum!! a uvědomte si taky, že tudy nejen prochází pl. brachialis a a.subclavia, ale taky pl. cervicalis úplně nahoře (to se málokde píše, ale tuším Seichert se na to kdysi kohosi ptal, že co ještě tam jde) - zkontrolujte si to pak na těle; mj. v každé knížce tam nějaké větve z pl. cervicalis na obrázku procházejí, ale nikde se to nepíše; plus ještě to, že v. subclavia jde před m. scalenus ant.
- vztah gl. submandibularis s a. a v. facialis
- z vén nezapomínejte na v. intercostalis superior dx. (jde většinou hezky vidět na těle, pokud máte dobře vypitvané mediastinum) a hemiazygos accessoria
- z čeho vzniká v. portae (neplést s aa.!)

...a na závěr:
Nezatěžujte sebe (ani mě ;) přemýšlením (resp. dotazy), jak kdo zkouší a co zkouší. Každý zkouší jinak, ale pro většinu zkoušejících je opravdu nejdůležitější, aby student struktury poznal, popř. našel, a ne to, že umí vyjmenovat všechny pidivětvičky pidicéviček. Co je z "teorie" důležité, vám řeknou demonstrátoři a lektoři - mimochodem teorie na pitvách znamená to, co není vidět, případně co UŽ není vidět, jako třeba bursa omentalis. Všechna ostatní teorie se dá ve většině případů vykoukat z těla. Tedy mějte oči a mysl otevřenou!
A taky samozřejmě existují zkoušející, na které se studenti nepřipraví po vědomostní stránce (ani psychicky) nikdy... hmm


Učte se, učte se, ale hlavní je stejně všechno POZNAT!

PS. Budu šťastna, přešťastna, když starší i mladší kolegové budou doplňovat mezery v tomto seznamu a přidají zkušenosti ze svých popiteváků!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 XY XY | 17. dubna 2009 v 18:13 | Reagovat

k tomu plexus brachialis, jediny jeden nerv neprechadza skrz fissura scalenorum... n.dorsalis scapulae, inak hezky a docela deprimujuco pre prvakov napisane ;) c'est la vie

2 Lenjulenka Lenjulenka | 17. dubna 2009 v 18:23 | Reagovat

děkuju za doplnění :)

3 Adam Adam | 20. dubna 2009 v 15:49 | Reagovat

Tu pitvu inquinálu chtějí hodně dopodrobna třeba prof.Seichert si myslím že by jí chtěl hodně přesně

4 Lenjulenka Lenjulenka | 20. dubna 2009 v 16:30 | Reagovat

Njn, pan profesor přece jen napsal celou knížku o anatomické pitvě.. ale myslím, že v tomto ohledu se u inguinálu zrovna chleba neláme..

5 Lucka Lucka | 15. března 2010 v 22:39 | Reagovat

O_O O_O

6 Delia Delia | 22. února 2011 v 11:26 | Reagovat

Ahoj, mně by zajímalo, jestli se pitvá taky mozek, jelikož v době kdy začnou naše pitvy, budeme na praktikách akorát začínat se srdcem...

7 Veronika Veronika | 17. dubna 2012 v 17:53 | Reagovat

Naučte se, že a.vertebralis leze foramen transversum šestého krčního obratle ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama