...jak se z medicíny zbláznit jen částečně...

...a který VP si teda mám vybrat?

13. září 2010 v 23:59 | Lenjulenka |  RADY PRO ZELENÁČE aneb Jak se zorientovat v prvních týdnech studia na 1. LF
Otevřeli jste už seznam volitelných předmětů? Jste dezorientováni? Nevíte, co si z tak (na pohled) bohaté nabídky vybrat? Nezoufejte a nechte si mnou opět zkazit ideály o fungování naší milované Alma mater :D


Zde je seznam VP pro akademický rok 2010/11 "vyfiltrovaný" pro 1. ročník všeobecného lékařství (tedy to, co si VY můžete zapsat):
Zas tak štědrá ta naše fakulta není, což?

Tak tedy - má doporučení či nedoporučení (či pokrčení rameny):

- První pomoc:
Jistě ano, zapisujte, co hrdlo ráčí, v zimě, v létě, jak vám to bude lépe vyhovovat (znalost první pomoci je pro kohokoliv zdravotnictvím potrefeného docela vitální záležitost) - jen myslete na to, že se odehrává v poměrně vzdálené Krči (FTN - Fakultní Thomayerova nemocnice). Toto ale nemusí trápit obyvatele Jižního města; máte to za rohem.

- Úvod do zdravotnické informatiky:
Zcela nově smontovaný předmět; původně se totiž informatika vyučovala i v zimním semestru - tento VP tedy vzniknul z pochopitelného důvodu - aby se nám informatici před Vánocemi nenudili :) Doporučit bych jej mohla tak maximálně absolutním počítačovým analfabetům, pro které je Excel vulgární výraz a jediný Explorer Indiana Jones. Vše ostatní podstatné se dozvíte na povinném předmětu. Pozitivem jinak je zcela neodiskutovatelně osoba doc. Špundy ;)

- Základy lékařské chemie/Základy lékařské chemie - organická chemie a biochemie
Opakování z gymplu. Chcete-li se znovu učit od začátku -ný, -natý, -itý, prosím. Dle vyjádření kolegů tento VP absolvovavších vhodné pro ty, které chemie na střední škole poznamenala jen minimálně (absolventi zdrávek či zarytí humaniťáci).

- Historie užívání návykových látek
Název zní lákavě; předmět nemá špatnou pověst (to soudím z toho, že o něm slyším prvně :D)... Ale vězte, že jsou přednášející, kteří i ze zajímavě vyhlížejícího tématu dokáží udělat nudu k ukousání...

- Metody práce s tělem
Tradičně rozebraný předmět (takže zřejmě dobrý).

- Urgentní medicína na ulici
Řekla bych "upgradovaná" první pomoc; příslib výuky "na ulici" zní velice zajímavě. Navíc se vyučuje u Apolináře, což je co by kamenem dohodil od děkanátu.

- Dráhy CNS
Rozšířené přednášky o centrálním nervovém systému, okořeněné přizvanými externisty (např. tradičně neurochirurg prof. Beneš a jiné neuro-kapacity). Zápočet za účast - tedy ideální do letního semestru 1. ročníku ;)

- Klinická anatomie
Stejný příběh jako Dráhy CNS. Nedejte se zmást, že je uváděn stejný čas a místo výuky; jde o předměty na sebe časově navazující.

- Vývojová a experimentální morfologie, buněčná terapie
Další VP Anatomického ústavu (tedy charakterní chování ke studentům zaručeno); jen vzhledem k tématu doporučuju do vyšších ročníků.

- Dějiny lékařství v českých zemích od raného novověku po současnost, Historie medicíny ve starověku a středověku
Pro historiky či chronické nespavce. My jsme to ještě měli jako povinný předmět (ano, skutečně to mám v indexu :D) - jedna přednáška zakončená zápočtem. I tu se mi kromě prvních 5 minut podařilo prospat.

- Filozofický seminář 1, 2
Ideální pro zpustlé, pouhopouhé hrabošení kreditů - nevím, jak v posledních letech, ale cca 2 roky zpátky byla prezence spíše virtuální. Zápočet je za referát vytvořený z nějakého filozofického traktátu. Nicméně prof. Bednář údajně ví, o čem mluví (jak pravili ti, co se semináře skutečně fyzicky účastnili), takže humanisté v našich materialisticko-technicistních řadách by si mohli přijít na své.

- Integrovaná biologie a patologie
Nenechte se poplést názvem zavánějícím skutečnou medicínou!! Přečtěte si nejdříve toto - pakliže tomuto rozumíte, tak hurá se žádostí za garantem. Já tedy netuším ani v nejmenším, co tím chtěl autor říci...

- Interpretace EKG v klidu a při zátěži
Skvělý předmět, ale většinou velmi rychle rozebraný; pro 1. ročník ale většinou bez většího smyslu, takže nesmutněte a těšte se, že si jej zapíšete v některém z vyšších ročníků.

- Komplexní výživa sportovců  (i nesportovců) a sportovní výkon
Stejný vyučující, stejná pohádka jako interpretace EKG. Pro prváky prostě trochu vysoký level, než aby z toho něco měli.

- Letní výcvikový kurz I. - III.
Tzv. Dobronice; tentokráte v nich ovšem strávíte celý týden, a to převážně sportováním. Léto, zábava, kamarádi, večerní dýchánky v alkoholickém oparu. Navíc za 4 kredity, no není to báječné? :) Nejdříve si ale přečtěte tyto informace, než si LVK zapíšete.

- Molekulární biologie - příprava k PhD studiu
Chcete-li trdlovat v laborce od prváku, abyste si pojistili postgraduál v molekulární biologii, toto je nejlepší cesta. Ale garantuju vám (i těm nejhyperaktivnějším a nejhyperexcitovanějším), že prozatím budete mít co dělat se zvládnutím pregraduálního učiva...

- Redakce a rozvoj wikiskript pro podporu studia lékařských a zdravotnických předmětů
Tak "wikisekta" si z toho už udělala i volitelný předmět :D Zajímá-li vás tvorba internetových stránek, IT či podobné zvrhlosti (a obklopujete-li se rádi partou podobně postižených lidí ;), jen do toho! :)

- Religionistický seminář 1, 2
Podobně jako Filozofický seminář, jen jméno vyučujícího mě neinspiruje ani v nejmenším...

- Zdravotnická psychologie a komunikace 1
Prý zajímavý předmět - bude-li ještě místo...

- Zimní výcvikový kurz I., II.
Tradičně se koná v Peci pod Sněžkou; s tělocvikáři je vždycky sranda, takže kdo je ochoten ukrojit si buď týden ze zkouškového či ze začátku letního semestru, jen ať se přihlásí.

- Klinická aplikace ICF a WHO
Vlastně ani moc nerozumím, o čem to má být, takže... :D

Má-li někdo ze starších kolegů nějakou připomínku, jen pište, pište!!
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Medicinman Medicinman | 16. září 2010 v 11:43 | Reagovat

Jen jednu malou poznámku - základy lékařské chemie je předmět užitečný pro chemické analfabety. Jestli se někdo nechá ukecat aby do toho šel(jako já) a chemii umí tak se vzhledem k výuce na Purkyňáku pohodlně nevyspí.

2 Lenjulenka Lenjulenka | 16. září 2010 v 19:51 | Reagovat

Hmmmm, tak to nevím, jak tedy můj komentář k tomuto předmětu vyzněl, ale myslela jsem to naprosto stejně jako ty, Medicinmane ;)

3 Adéla Adéla | 18. září 2010 v 19:47 | Reagovat

Leni, jen poznámka k urgentní medicíně-učí se na KARIMu a učí to doktor Pleskot ze záchranky, doporučuju všem, je to nejpřínosnější předmět za dobu co jsem na fakultě.

4 Lenjulenka Lenjulenka | 18. září 2010 v 22:02 | Reagovat

OK, děkuju za podnětnou připomínku :-)

5 margie margie | 19. září 2010 v 22:22 | Reagovat

ahojky...necem vyzniet ako totalne kuře:D ale aj napriek vsetky informaciam, ktore si tu dala, stale neviem co si mam vybrat.. takze prvu pomoc, a este nieco..tym sa myslis, cudzi jazyk?:D alebo co by si si vybrala ty?

6 Lenjulenka Lenjulenka | 19. září 2010 v 22:57 | Reagovat

margie, "Cizí jazyk" je v seznam VP tak trošku nedopatřením (narozdíl od "Dalšího cizího jazyku pro mediky", který si ale můžeš zapsat až od vyšších ročníků). Proto ho taky nemám zařazený do seznamu VP určených pro 1. ročník ;)
Ještě do letoška byl Cizí jazyk 1,2 vyučován v 1. ročníku jako povinný předmět, jež navštěvovali ti, kterým se povedlo na začátku semestru napsat rozřazovací test. Ti, kteří v testu neuspěli, docházeli povinně na přípravný kurz (v dávné minulosti prezenčně, myslím poslední 2 roky pak formou e-learningu a nějakých průběžných testů..) a Cizí jazyk 1,2 si coby povinný předmět zapsali ve 2. ročníku.
Dnes to již funguje trošku jinak. Rozřazovací test též rozhodne o rozdělení studentů do lepší a horší skupiny. ALE - Cizí jazyk 1 si do indexu zapíší všichni a těm, kteří napíší rozřazovací test dobře, bude automaticky tento předmět uznán a bude jim udělen zápočet. Tím pro ně v 1. ročníku cizí jazyk končí. Neúspěšní absolvují tento předmět coby bývalý přípravný kurz.
Ve 2. ročníku si potom VŠICHNI studenti, tedy na rozřazovacím testu úspěšní i neúspěšní, zapíší Cizí jazyk (teď si nejsem jistá čísly, kolik to bude...) coby povinný předmět - a na něj taky VŠICHNI budou chodit. A všichni budou skládat zkoušku v letním semestru 2. ročníku.
A proč je vlastně cizí jazyk mezi volitelnými předměty - on je to jediný oficiálně "povinně volitelný předmět" - povinně znamená, že jej musí mít všichni bez rozdílu, volitelný znamená, že si můžeš zvolit, jaký cizí jazyk budeš studovat. Nicméně to nemá co dělat s VP jako takovými.
Jinak doporučuju kombinaci První pomoc / Dráhy CNS nebo Klinická anatomie; případně v červenci Dobronice.

7 margie margie | 20. září 2010 v 16:55 | Reagovat

dakujem moc za ochotu...:):) aspon som to uz konecne pochopila..:D takze ak napisem ten rozradzovaci test dobre, tak vlastne uz budem mat od toho pokoj, ale budem mat za to aj nejake kredity?:D

8 Lenjulenka Lenjulenka | 20. září 2010 v 19:32 | Reagovat

Jj, dostaneš i kredity. Tímto se vlastně obešel fakt, že lidi, kteří "chodili" na přípravný kurz (formo e-learningu ;), pak měli o těch x kreditů víc, než jejich šikovnější spolužáci, kteří napsali rozřazovací test a CJ si odkroutili se vším všudy už v prváku.

9 Elis Elis | 20. září 2010 v 20:38 | Reagovat

Ahoj Lenjulenko,
jdu teď do prváku a jsem naprosto nezasvěcená a neznalá... Co se týče letních VP..zajímá mě jak Klinická anatomie tak i Dráhy CNS. Je mi jasné, že učení je mnoho a mnoho a mnoho... A chci se Tě zeptat, jestli si myslíš, že se dají oba dva VP zároveň zvládat..? (samozřejmě i se zkouškou z anatky a histoly...) Děkuju za odpověď a chválím blog :)

10 Lenjulenka Lenjulenka | 20. září 2010 v 21:34 | Reagovat

Ahoj Elis, za oba tyto volitelné předměty dostaneš zápočet jen za docházku. Žádné učení navíc; naopak ti to může pomoct při učení anatomie. Z času na učení ti taky neukrojí až tak moc, protože se oba vyučují jen půlku semestru, po sobě (tj. Dráhy CNS první půlku letního semestru, Klinická anatomie druhou půlku). Takže tuto kombinaci vřele doporučuju :)

11 Rita Rita | 23. září 2010 v 11:32 | Reagovat

Ahoj! Možná hloupý dotaz, ale již teď v říjnu si tedy musím zapsat i volitelné předměty z letního semestru?

12 Tiep Tiep | 24. září 2010 v 23:01 | Reagovat

Jsi uzasna Leni, je to pekne a prvaci by Te meli milovat za takove clanky :)

13 Lenjulenka Lenjulenka | 24. září 2010 v 23:15 | Reagovat

Rito, ANO, musíš :) Viz zde: http://lenjulenka.blog.cz/1009/a-ktery-vp-si-teda-mam-vybrat - bod č. 8 ;)

Michale, děkuju za pochvalu :)

14 Bára Bára | 26. září 2010 v 23:49 | Reagovat

Ahoj, nevíte někdo něco podrobnějšího o té Zdravotnické psychologii a komunikaci?

15 moniq moniq | 26. června 2011 v 15:47 | Reagovat

ahoj, chci se zeptat na něco co sem asi nepatří,ale: jak to chodí s tělocvikem? v prváku. četla jsem, že je tam i nějaká gymnastika. je to stejné jako na střední?  (povinné sestavy, přeskoky přes kdeco apod.)díky za odpověď :)

16 Lenjulenka Lenjulenka | 26. června 2011 v 16:43 | Reagovat

[15]:ahoj moniq, v prváku se dělá tělocvikové "kolečko" - 2 měsíce plavání, 2 měsíce volejbal+florbal, 2 měsíce aerobik+posilovna, 2 měsíce fotbal+basketbal (z ničeho není úniku; i kluci mají aerobik a holky fotbal :D). Gymnastika v tom určitě zahrnutá není.

17 Mirela Mirela | 9. července 2011 v 17:06 | Reagovat

Bára: Chodila jsem na ní, jako zajímavé to je, ale vyučuje to taková psycholožka, která sice hrozně chce zapojit studenty do debaty, ale když už student něco řekne, tak na něj kouká jak na blázna. Ale rozhodně se tam zas nedozvíš něco, bez čeho by ses neobešla. Nicméně 3 kredity...

18 Simona Simona | 17. července 2011 v 17:03 | Reagovat

Ahoj, chcela by som sa spýtať, ako je to s tými Dráhami CNS a Klinickou anatómiou. Je možné si ich zapísať obidva?

19 Lenjulenka Lenjulenka | 17. července 2011 v 18:17 | Reagovat

Simona: Ano, časově to na sebe navazuje (viz článek).

20 Len Len | E-mail | 29. července 2011 v 22:21 | Reagovat

Mám jeden dotaz; ten letní kurz v Dobronicích před prvákem je za 4 kredity? Nějak se mi to nezdá a z článku to jasně nevyplývá, takže se radši zeptám :) Počítám kedity, abych měla nějakou rezervu :)

21 Lenjulenka Lenjulenka | 30. července 2011 v 6:43 | Reagovat

Len: seznamovací pobyt v Dobronicích tedy rozhodně není za kredity :) Letní výcvikový kurz v Dobronicích je předmět normálně zapisovaný do indexu a můžeš na něj jet nejdřív v létě v prváku.

22 Hanka Hanka | 4. srpna 2011 v 13:27 | Reagovat

Ahoj, dá se zvládnout první pomoc i v letním semestru? Zimní už je dávno zabraný, ale ráda bych tam chodila. Zas se ale bojím, že to nebudu stíhat. Díky:)

23 Lenjulenka Lenjulenka | 4. srpna 2011 v 21:37 | Reagovat

Hanko, určitě by to šlo, neboj :-)

24 Tereza Tereza | 4. srpna 2011 v 22:50 | Reagovat

ahoj,
jednak Ti chci moc poděkovat, bez Tebe bych se fakt ztrácela :D jen jsem se chtěla zeptat: nemáš někde aktualizovaný seznam předmětů na letošek (pro prvák?). Jen abych věděla, jestli jsem si třeba nezapsala něco pro 3. nebo tak..

25 Katka Katka | E-mail | 5. srpna 2011 v 11:27 | Reagovat

Ahoj,
nedřív bych Ti chtěla moc poděkovat za tyhle stránky, je super, že nám prvňáčkům takhle pomáháš. Taky bych měla pár dotazů :-) 1)Až teď jsem se bohužel dostala k zapisování těch osudných VP a jak jsem předem čekala dost jich je už vybraných (hlavně teda pro zimní semestr). Je nějaká šance se třeba dostat na předmět i když už je kapacita naplněna? Mně jde o Zimní výcvikový kurz a První pomoc...kdyby jo, neporadila bys mi prosím jak na to? 2)Když nasbírám kredity navíc, převádějí se do druhého ročníku? 3)Co je myslíš pro mě jako prváka lepší předmět na zimní semestr - Komplexní výživa sportovců (i nesportovců) a sportovní výkon nebo Interpretace EKG v klidu a při zátěži? Nevíš za jak velkou aktivitu se tam dostává zápočet? Předem strašně moc děkuji za odpověď. Doufám, že nejsem moc drzá když mám tolik otázek po kupě :-! ale už začínám mít docela starosti, jak se se vším budu vypořádávat. Ještě třikrát díky díky díky!!!

26 Lenjulenka Lenjulenka | 10. srpna 2011 v 23:37 | Reagovat

Tereza: bohužel aktualizovaný seznam nemám :( Ale v oficiálním seznamu VP je vždy napsáno, pro který ročník a obor předmět je (i na obor bacha; některé VP bývají jen pro zubaře nebo bakaláře).

Katka: co se týče ZVK, tak šance je - jdi se zapsat jako náhradník přímo na Ústav tělesné výchovy (Salmovská, z druhé strany Anatomáku). Spousta lidí nakonec na výcv. kurzy nejede, protože nestíhá se zkouškama... S první pomocí bych ale asi už moc nepočítala :/
Máš-li kredity navíc, tak ano, "převádějí" se (resp. nikdo ti je nesmaže a kredity se sčítají - za studium jich musíš mít celkem 360). ALE kredity z VP nesmí tvořit víc než 15% z celkového počtu kreditů; nad 15% se ti mažou.
Interpretace EKG pro 1. ročník v žádném případě. Úplně k ničemu. Od 3. ročníku výš; komplexní výživu bych taky nechala na pozděj.

27 Julie Julie | 22. srpna 2011 v 20:15 | Reagovat

Ahoj Leni, predem se taky pridavam ke vsem tvym nadsenym priznivcum a chci ti moc podekovat ze krasny blog a spoustu praktickych rad:) chtela bych te jen poprosit, jestli bys byla tak hodna a pokusila se mi, zatim prosim jen laicky, priblizit obsah te klinicke anatomie. Z anotace na SISu moc moudra nejsem. Mej se krasne a hodne stesti v budouci kariere, doktorko :-)  8-)

28 Adéla Adéla | 4. září 2011 v 12:14 | Reagovat

Ahoj Lenjulenko :) Zrovna si procházím tvůj blog a napadlo mě pár věcí, s kterými bych potřebovala poradit:( Nevím, který VP si mám do 1. ročníku ponechat a který za to nestojí..ale zase chci mít nějakou rezervu v kreditech.. Bohužel Dráhy CNS atd..už byly rozebrané, nicméně to ještě budu zkoušet, ale moc s tím nepočítám, a proto bych byla moc ráda, kdeybys mi poradila..Mám zapsané:Základy lékařské chemie - obecná a fyzikální chemie,Zdravotnická psychologie a komunikace,Letní výcvikový kurz 3,Základy lékařské chemie - organická chemie a biochemie (letní semestr)... Moc děkuji za radu!! :-)

29 Petra Petra | 7. září 2011 v 21:29 | Reagovat

ahoj adélo, pozeram, ze mas tych predmetov docela dost, neprenechala by si  mi, velmi pekne prosim, jeden z nich? napr. Zdravotnicku psychologiu a komunikaciu alebo ten letny vycv. kurz 3. vopred dakujem :-)

30 Petra Petra | 7. září 2011 v 21:35 | Reagovat

btw., moj mail je petra.kotuckova@gmail.com, ked budes mat zaujem,napis, prosim. potom sa  mozme dohodnut na presnom case odhlasenia a prihlasenia toho nejakeho vepéčka

31 Adéla Adéla | 13. září 2011 v 9:03 | Reagovat

Peti, pokud se jich budu zbavovat, ozvu se :)

32 Máster Máster | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 9:40 | Reagovat

Tady se mi líbí... ;-)

33 GreenErin GreenErin | E-mail | Web | 30. června 2012 v 3:53 | Reagovat

That's cool that people are able to take the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/credit-loans">credit loans</a> and this opens completely new possibilities.

34 Tony Tony | Web | 22. května 2013 v 11:50 | Reagovat

zajímavé stránky

35 wain wain | Web | 22. června 2015 v 15:37 | Reagovat

pujcka ihned hotove praha :-P

36 monetta monetta | Web | 27. září 2016 v 16:47 | Reagovat

půjčka na rekonstrukce bytů :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama